Posljednjih godina mnoge su tvrtke radile na smanjenju troškova i smanjenju štetnog utjecaja na okoliš. Sada, s istraživanjem koje pokazuje da će se fizički rizik od klimatskih promjena nastaviti povećavati, osim ako svijet ne postigne emisije s nulom do 2050. godine, niti jedno poduzeće ne može si dopustiti oklijevanje na putu prema ovom ključnom cilju ESG-a. Svako putovanje tim putem mora započeti rješavanjem emisija iz Područja 1 i 2, nakon čega tvrtke mogu poduzeti korake za uklanjanje vlastitih izravnih radnji vezanih za upravljanje energijom.
Emisije iz Područja 1 nastaju iz objekata ili opreme koje vaša tvrtka posjeduje ili kontrolira. Emisije iz Područja 2 sastoje se od neizravnih emisija iz proizvodnje kupljene energije. S obzirom na hitnost poglavlja Pariškog sporazuma da se ograniči prosječni porast globalne temperature na manje od 2 ° C iznad razine predindustrijske razine, emisije iz Područja 1 i Područja 2 predstavljaju brzu priliku za dekarbonizaciju kroz najbolje upravljanje energijom u klasi. Istodobno, emisije iz Područja 3 – emisije koje proizlaze iz cijelog opskrbnog lanca – moraju se podvrgnuti ublažavanju i konačnoj eliminaciji provedbom robusne, holističke politike održivosti integrirane u čitavo poslovanje tvrtke.
Jednostavno rečeno, bolja budućnost započinje upravljanjem energijom.
SVE ZAPOČINJE ENERGIJOM
Gospodarstvo danas ostaje ugljično intenzivno i mora se brzo promijeniti – promjena koja kao polazište uzima potrošnju energije i proizvodnju. Čelnici komercijalnih nekretnina razumiju rizik s obzirom na to da je izgrađeni okoliš činio 40% globalne potrošnje energije i 33% globalnih emisija CO2 povezanih s energijom u 2019.
Pravi pristup energiji može razlikovati poduzeća – pristup mora obuhvaćati upravljanje najnovijom imovinom, praćenje sustava zgrada i nabavu energije.
ULAGANJE U INFRASTRUKTURU KOJA ŠTEDI ENEGRIJU SE ISPLATI
Nažalost, napori svih vrsta za smanjenja energije naišli su na veliku prepreku 2020. godine jer je pandemija zahtijevala hitne i ne uvijek ekološke promjene u postupcima upravljanja energijom. Tvrtke su morale razviti bolje razumijevanje uloge kvalitete zraka kao kritične komponente dobrobiti, produktivnosti i sigurnosti zaposlenika. To je značilo da su ciljevi energetske učinkovitosti i uštede morali uzeti u obzir zahtjeve zaposlenika za čistim zrakom kao i povećane troškovi nametnute tim potrebama.
Srećom, napredak u energetskoj tehnologiji već je omogućio tvrtkama da smanje potrošnju energije prije pandemije, čime su ublažile udarac povećanja troškova koji je rezultat unosa više svježeg zraka.
U posljednjih nekoliko godina pojavilo se nekoliko snažnih pokretača smanjenja troškova: dekarbonizacija nabavljenih i korištenih komunalnih usluga, decentralizacija lokalnih energetskih potreba gdje su rješenja izvan mreže održiva i poboljšana tehnologija koja podržava automatizirano otkrivanje grešaka i dijagnostiku za uspješno rješavanje anomalija građevinskih usluga. Naglasak dakako stoji na tome da se ovim ulaganjima mogu postići uštede sposobne nadoknaditi utjecaj drugih neočekivanih poremećaja u poslovanju.
PRIKUPLJANJE PODATAKA O IMOVINI I POBOLJŠANJE UPRAVLJANJA IMOVINOM
Troškovi upravljanja objektima povezani s kontroliranim komunalnim izdacima i operativni troškovi vezani za popravak i održavanje općenito čine samo mali dio stvarne potrošnje na objekte, prikrivajući veće skrivene troškove kao što su hitni kapitalni izdaci, varijacije u cijenama energije, pretjerano reaktivno održavanje i emisije ugljika.
Jednostavno rečeno, metodičko rješavanje ukupnih troškova vlasništva imovine (ATCO) stvara budućnost povećanih performansi i produženog rada zajedno sa smanjenim emisijama i kapitalnom potrošnjom. Program izvedbe imovine kao što je APEX prikuplja podatke o imovini klijenta, koji u mnogim slučajevima ne postoje u kohezivnom formatu. Zatim, pomoću uvida na temelju podataka izvedenih s tehnološke platforme kao što je Asset Insight, APEX tim može raditi s klijentom na razvoju razumijevanja troškova izmjena imovine i uključiti se u precizno kratkoročno i dugoročno predviđanje kapitala.
Jedan od prijetećih izazova u izgrađenom okruženju odnosi se na sve veći broj građevinske imovine, poput HVAC sustava, koji se približavaju ili premašuju vijek trajanja. Zamjenski deficit se akumulira kako ta imovina stari, što dovodi do mnogo većih budućih troškova kada imovina propadne. Svi kvarovi na opremi negativno utječu na rad, a neki ga mogu i zaustaviti.
Nakon definiranja točnog skupa podataka o imovini i razvoja mjerila primjerenih programu, može započeti zamjena imovine. Strateška ulaganja u ovoj fazi mogu biti game changer-i za klijente, dajući poticaj za postizanje neto potrošnje energije jednake nuli.
Tvrtke prepoznaju da imaju obvezu ulaganja u budućnost gdje je neto potrošnja energije jednaka nuli. Programi i tehnologije za upravljanje energijom pružaju uštede klijentima te dizajniraju i grade budućnost s integriranim pristupom na svjetskoj razini.
Odlaganje emisija Područja 1 i Područja 2 putem nabave obnovljive energije, nadogradnje imovine, optimizacije zgrada, pa čak i proizvodnje obnovljive energije na licu mjesta predstavlja neophodan korak u procesu za sve tvrtke koje nastoje postići neto potrošnju energije jednaku nuli.