Sindrom bolesne zgrade prva je prepoznala američka Agencija za zaštitu okoliša. Pojam opisuje stanje u kojem su negativni učinci na zdravlje povezani s vremenom provedenim u određenoj zgradi. U većini slučajeva ne postoji jasno definiran uzrok simptoma. Vlasnici, odnosno najmodavci zgrada trebali bi razlikovati ovaj sindrom od bolesti povezane s izgradnjom, koja ima jasno definirane uzroke, poput zagađivača u zraku.
ZNAKOVI I SIMPTOMI SINDROMA BOLESNE ZGRADE
Za razliku od drugih bolesti koje imaju određeni skup simptoma, to nije slučaj kod sindroma bolesne zgrade. Može predstavljati različiti niz simptoma, a može se pojaviti i kao jedan. Ako se sindrom bolesne zgrade manifestira kao respiratorna bolest, neki od uobičajenih simptoma su vlažne oči, začepljeni nos, osip, grlobolja i glavobolja.
Prema EPA -i, pozivajući se na podatke Svjetske zdravstvene organizacije, 30% novih i preuređenih zgrada ima pritužbe na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru. No, svaki je slučaj jedinstven, a neke zgrade mogu predstavljati problem samo ako se koriste za neke druge namjene osim predviđenih.
MOGUĆI UZROCI SINDROMA BOLESNE ZGRADE
Sindrom bolesne zgrade može se pojaviti zbog jednog ili više uzroka. Prema izvješću EPA-e, neprimjerena ventilacija te kemijski i biološki zagađivači vodeći su uzroci. Na primjer, ako HVAC sustav ne provjetrava određeno područje zgrade, ljudi koji tamo rade mogu se osjećati nelagodno, dok se radnici u bolje prozračenim prostorima osjećaju potpuno zdravima.
Kemijski zagađivači unutar zgrade drugi su vodeći faktor. To bi trebalo zabrinuti ustanove koje se bave ili koriste toksične spojeve. Isto se, međutim, može reći i za poslovne zgrade – bilo što, od presvlačenja namještaja do sredstava za čišćenje, moglo bi izazvati mučninu kod radnika i/li stanara. Ovi zagađivači također mogu dolaziti i izvan zgrade. Na primjer, ako ventilacijski sustav izvlači zrak s prometnog parkirališta ili obližnje tvornice, zagađivači bi se s vremenom mogli uvući u zgradu.
Plijesan, pelud i bakterije drugi su uobičajeni krivci. Ako se sindrom bolesne zgrade jače manifestira u određeno doba godine, za to mogu biti krivi biološki zagađivači. S druge strane, takve zagađivače, kao što je plijesan, teže je otkriti. Na primjer, krov koji propušta može uzrokovati rast plijesni u skrivenim područjima. Mogle bi proći godine prije nego što se pojavi na lako uočljivim mjestima.
VODITE RAČUNA O REDOVNOM ODRŽAVANJU ZGRADE
Budući da sindrom bolesne zgrade nema jedinstveni temeljni uzrok, neophodan je holistički pristup održavanju objekta kako bi osigurali zdravu okolinu za zaposlenike i/li stanare. Planirana održavanja i čišćenja mogu spriječiti neželjeno nakupljanje plijesni i bakterija. Također, bitno je i redovno održavati i servisirati HVAC sustav kako bi pravilno funkcionirao i obavljao svoju funkciju na najvišem nivou.
Sprječavanje sindroma bolesne zgrade trebao bi biti glavni prioritet svih upravitelja zgrada. Da biste saznali kako poboljšati zdravlje svojih radnika i/li stanara kontaktirajte naše stručnjake već danas, a kompletnu ponudu Atalianovih usluga možete pogledati OVDJE.
Izvorno objavljen članak možete pročitati OVDJE.