David Fairhurst, menadžer za energiju i održivost, nedavno je razgovarao s HVAC informiranim o našoj agendi za nultu emisiju ugljika. Podijelio je zašto je važno uzeti u obzir otisak komercijalnih zgrada i kako vlasnici i operateri mogu pristupiti dekarbonizaciji.
Dekarbonizacija poslovnih zgrada: Što trebate znati
Nulta emisija je visoko na dnevnom redu. Kako bi se postiglo obećanje Ujedinjenog Kraljevstva o neutralnosti ugljika do 2050., građevinski fond zemlje mora biti dekarboniziran.
Kada govorimo o dekarbonizaciji zgrada, dvije su različite kategorije emisija koje dolaze u obzir. Prvi je utjelovljeni ugljik. Ovdje utjelovljeni ugljik zgrade uključuje emisije koje proizlaze iz građevinskih materijala, procesa gradnje te unutarnje opreme. Također pokriva emisije nastale razgradnjom i odlaganjem materijala na kraju životnog vijeka. Ove aktivnosti čine 11% svih emisija ugljika.
Međutim, druga kategorija emisija ugljika, radni ugljik, odgovoran je za 28% emisija ugljika. Operativni ugljik odnosi se na količinu ugljika emitiranog tijekom faze uporabe zgrade. S obzirom na to da je oko 80% zgrada koje će stajati 2050. godine već izgrađeno, sve strategije neto nule moraju uzeti u obzir činjenicu da naše trenutne zalihe budu održivije.
Na primjer, u Engleskoj i Walesu postoji 1 656 000 nekućanskih zgrada koje čine oko 24% emisija iz zaliha zgrada – ako želimo postići neto nulu do 2050., jednostavno moramo dekarbonizirati trenutni zalihu javnih i komercijalnih zgrada.
Kliknite ovdje da biste pročitali cijeli članak.
Napomena: Izvorno napisan sadržaj pročitajte na ATALIAN Servest