U poslovnom okruženju odnosno na radnim mjestima mnogo je radnika izloženo visokim temperaturama. To može biti iznimno opasno osobito u ljetno vrijeme kada temperature mogu biti ekstremno visoke. Na radnim mjestima gdje je izlaganje visokim temperaturama neizbježno važno je osigurati sigurne uvjete za radnike kako bi se spriječile bolesti, nesreće pa i smrtni ishodi.
Što može uzrokovati toplinske bolesti?
Razni profesionalni čimbenici mogu biti uzročnici toplinskih bolesti. Primjerice, teška tjelesna aktivnost, topli/vrući okolišni uvjeti, nedostatak aklimatizacije i nošenje odjeće koja zadržava toplinu mogu ugroziti radnikovo zdravlje. Opasnost od izlaganja ekstremnim vrućinama može se dogoditi i u zatvorenom i otvorenom prostoru. Također, može se dogoditi i u bilo koje godišnje doba no ljetni period je svakako najopasniji.
Simptome toplinskog udara koje radnih može osjetiti su žeđ, razdražljivost, grčevi, osip, iscrpljenost.
Ukoliko se na simptome na vrijeme ne reagira može doći do toplinskog udara što može uzrokovati nesvjesticu, dezorijentaciju, zbunjenost i nejasan govor.
Popis industrija koje su najugroženije
U ovom popisu možete vidjeti koje industrije su najugroženije odnosno u kojima se posebna pozornost mora obratiti na zaštitu od topline. To su:
u zatvorenom prostoru:
- pekare, kuhinje i praonice rublja – izvori s unutarnjim uređajima za proizvodnju topline
- usluge za elektriku – osobito kotlovnice
- vatrogasne službe
- željezare, čeličane i ljevaonice
- proizvodnje s toplim lokalnim izvorima
- skladištenje
na otvorenom prostoru:
- uređenje okoliša
- građevinarstvo
- dostavne službe
- naftne i plinske bušotine
Kako spriječiti pojavu toplinskih bolesti?
Bolesti koje su uzrokovane previsokim temperaturama na radnom mjestu mogu se spriječiti uz učinkovite kontrole. Kontrole je potrebno provoditi na sustavima klimatizacije, osigurati hlađenje i povećan protok zraka. Važno je smanjiti radno opterećenje i prilagoditi raspored obavljanja poslova. Poslodavci moraju osigurati obuku radnika o uvjetima koji dovode do toplinskog udara te kako reagirati ukoliko do istoga dođe.
Potrebno je educirati radnike o smanjenju konzumacije alkohola i kofeina te da ostanu hidratizirani tijekom cijelog dana. Poslodavci tako na radnom mjestu moraju osigurati izvor vode. Trebaju potaknuti radnike na nošenje prozračne odjeće i ukoliko rade na otvorenom da nose dodatnu zaštitu poput sunčanih naočala, šešira i nanose kremu za sunčanje. U zatvorenom prostoru važno je osigurati zaštitu od izravnog sunčevog svjetla pa savjetujemo postavljanje zastora na prozore.
Radnici koji su tek došli na određeno radno mjesto ne smiju odmah biti izloženi najvećim temperaturama već ih se postupno mora uvoditi kako bi izgradili toleranciju i kako ne bi doživjeli šok. Također, radnici samostalno tijekom radnog dana moraju unositi dovoljno tekućine, raditi u kraćim smjenama, praviti pauze i reagirati ukoliko osjete neke od simptoma. Neki radnici podložniji su bolestima uzorkovanih vrućinom od drugih. Zato je važan individualan pristup svakom radniku kao što je mjerenje otkucaja srca, tjelesne težine i temperature kao i razgovor o općem stanju kako bi se spriječili nepotrebni zdravstveni problemi.