

Ljeto je stiglo, a trava raste sve brže. Osim redovite košnje postoji još nekoliko važnih koraka kako bi vaš travnjak bio zdrav. Stoga je važno redovno održavati zelene površine. Donosimo vam savjete i trikove za zdraviji i zeleniji travnjak, a nudimo i usluge održavanja zelenih površina.
Redovito kosite
Košnja je prva stvar koja nam padne na pamet kada spomenemo održavanje travnjaka. Ljeti je travu potrebno redovito kositi kako ne bi prerasla te je tako održavati jakom. Nemojte prekratko pokositi travnjak jer ćete tako naići na brojne probleme poput probijanja korova, nedovoljno razvijanje korijena trave i sušenja. Podesite oštricu kosilice na najvišu razinu kako ne biste previše skratili travke. Također, poželjno je mijenjati obrasce košnje. Na primjer, jednom kosite vodoravno, a drugi put okomito za bolje rezultate.
Ostavite pokošenu travu da se razgradi
Ukoliko ste jedni od onih koji pokošenu travu odmah pokupe razmislite o sljedećem. Naime, preporučamo ostavljanje pokošene trave kako bi se razgradila i tako vratila hranjive tvari u tlo. Također, djelovat će kao prirodni sloj koji će zadržavati vodu. Osim toga, uštedjet ćete i vrijeme koje biste potrošili na sakupljanje pokošene trave. Ukoliko vam ipak pokošena trava smeta onda nabavite komposter u koji ćete staviti pokošenu travu te kada se razgradi iskoristiti kao kompost za vrt i travnjak.
Osim pokošene trave za kompost iskoristite i otpad iz vrta i kuhinje kao što su ostaci voća i povrća.
Gnojite travnjak prirodnim gnojivima
Travnjacima trebaju odgovarajuće hranjive tvari što možete osigurati gnojenjem jednom u pola godine. Prirodna gnojiva svakako su zdravija od umjetnih, odnosno sintetičkih. Travnjak će vam biti zeleniji uz prirodna gnojiva, a svakako su zdravija od umjetnih kako za vas tako i za okoliš.
Zalijevanje travnjaka
Možda mislite da svoj travnjak trebate svakodnevno zalijevati no to nije dobar način za zeleniji travnjak. Uključivanje prskalica na nekoliko minuta neće pomoći vašem travnjaku. Pravilnije je travu zalijevati rjeđe i u dubinu jer će tada korijenje rasti dublje u tlo i voda će doći do svog korijena. To će pomoći vašoj travi da ostane zelena tijekom visokih ljetnih temperatura.
Prozračivanje travnjaka
Ukoliko često boravite u svom dvorištu i provodite mnogo vremena na travnjaku moguće je da će doći do zbijenosti tla. Tome može pridonijeti i tjedna košnja travnjaka. Zbijeno tlo onemogućit će pravilno cirkuliranje zraka, dovest će do problema odvodnje vode i apsorpcije hranjivih tvari. Osim toga, korisni organizmi u tlu poput crva ne mogu se probijati kroz tvrdo tlo.
Zato je potrebno redovno prozračivanje travnjaka. Što to znači? Po cijelom travnjaku napravite rupe dubine oko 8 centimetara. To možete učiniti tako da iznajmite stroj za prozračivanje ili iskoristite jednostavni ručni alat. Pravljenjem rupa omogućit ćete travi da raste na pogodnom i rahlom tlu. Trava će tako dobiti bolju cirkulaciju zraka, vodu i hranjive tvari. Svoj travnjak prozračite barem jednom godišnje.
Prirodno uništite korov
Za uništavanje korova najčešće se koriste herbicidi. Kako za korov oni mogu biti štetni i za vašu travu. Pokušajte svoju travu uz naše savjete održavati jakom kako ne biste morali koristiti herbicide za uništavanje korova. Ukoliko su ipak neizbježni za korištenje tada preporučamo korištenje prirodnih herbicida poput soli ili kukuruznog glutena.
Suzbijanje štetočina
Štetočine poput raznih kukaca, krtica i glodavaca mogu uništiti vaš zeleni travnjak. Rješenje za to je smanjeno zalijevanje travnjaka. Zalijevajte ga rjeđe i tako ćete stvoriti neugodno okruženje za štetočine. Možete iskoristiti i prirodne tvari za tjeranje poput octa, a poželjno je u blizini travnjaka napraviti kućicu za ptice kako bi otjerale nepoželjne posjetitelje.