Što se tiče unutarnjih površina i proizvoda, “čisto” je često u očima promatrača. Ponekad je percepcija sve – samo zato što je nešto dezinficijens po prirodi svoje površine ili sastava ne čini ga zdravim, sigurnim ili čak održivim – prema standardima mnogih ljudi.
Primjerice, u borbi protiv koronavirusa, neki kažu da bi fokus više trebao biti na pravilnoj filtraciji i pročišćavanju zraka, a ne na dezinfekciji površina, kao i na integraciji tehnologije s mogućnošću prepoznavanja glasa i Nanotouch površina koje koriste svjetlost za samočišćenje. Ovu temu prokomentirali su stručnjaci i dali svoje mišljenje o tome gdje su određeni sektori kada je u pitanju pružanje čistih, sigurnih interijera i što to znači njihovim klijentima.
UREDSKI PROSTOR
Ne može se reći da su se klijenti odlučili na ponovno tapeciranje prostora, ali proizvođači su bili jako dobri u edukaciji o tome kako očistiti površine koje se nalaze u njihovim uredima. Na primjer, vinil i laminat su površine koje se čiste izbjeljivačem. No, neka jača sredstva za čićenje kao što su bolnička, uništit će vinil čak i ako ih samo malo poprskate i ostavite tamo.
Vinilne presvlake su iznimno zahvalne jer se lako čiste, ali redovita upotreba grubih proizvoda za izbjeljivanje može uništiti materijal. Zato provjerite da li je otopina za čišćenje koju koristite preporučena za materijale u vašem uredu. Izbjeljivač mora biti dio razrijeđene otopine koja se ostavlja na vinilnim presvlakama ili namještaju jednu minutu, a zatim se ispere. Otopine vodikovog peroksida od 1-3% također mogu biti učinkovite, kao i otopine na bazi alkohola koje sadrže 70% ili više alkohola.
Također, korporacije mijenjaju način funkcioniranja ureda. Umjesto radne jedinice veličine 2 x 2,5 m, koriste se one veličine 2,5 x 2,5 m tako da ima više prostora između ljudi kada su u uredu.
Filtriranje zraka jedna je od najvećih i najdosljednijih promjena koje smo vidjeli, bilo da klijenti žele ažurirati svoje HVAC sustave ili instalirati više pojedinačnih jedinica za pročišćavanje zraka. Većinom ih se postavlja u veće konferencijske sobe i čekaonice, a pružaju višeslojnu filtraciju zraka i UV sterilizaciju.
Također, dosta je protivnika upotrebe pleksiglasa. U početku su ga klijenti postavljali, ali sada postoji mnogo literature u kojoj se navodi da, barem u slučaju virusa koji se prenosi zrakom, pleksiglas ne čini mnogo osim što vam vraća taj isti zrak.
ZDRAVSTVENE USTANOVE
Za proizvođače tkanina izazov je bio, čak i prije COVID-a, stvaranje proizvoda koji će izdržati stalnu upotrebu dezinficijensa bez potrebe za ispiranjem. Barem u zdravstvu, većina navedenih vrsta tkanina već ima vrlo dobre performanse jer većina ima završnu obradu otpornu na mrlje koja će često biti prepreka ili potpuna zaštita od kemikalija.
Sve premazane tkanine koje se prodaju u zdravstvu već imaju završnu obradu otpornu na mrlje. Međutim, pravi je izazov da čak i obložene tkanine sa završnom obradom mogu tijekom godina imati problema s propuštanjem. To može biti problem ne samo za samu tkaninu, već može utjecati i na estetiku proizvod.
Rješenje za zdravstvene ustanove nalazi se u silikonskim materijalima koji ne samo da se bore protiv kemikalija, već su i ekološki prihvatljivi. Silikon je na poleđini presvučen poliesterom od dvostrukog pletenja, a proizvodni proces ne koristi nikakva otapala i vrlo malo vode. U zrak se ne ispuštaju nikakvi HOS zagađivači, a voda koja se koristi u proizvodnji se reciklira. Također uvijek se potiče ispiranje između čišćenja, ako je ikako moguće.
UGOSTITELJSTVO
Ugostiteljstvo je posebno izazovno kada su u pitanju očekivanja gostiju, a to je posebno bilo izraženo u vrijeme špice pandemije. Vlasnici su željeli da se gosti osjećaju ugodno pa su pojačali komunikaciju i bili prisutni na sve načine. Na primjer, jedan hotelski brend stavio je naljepnicu na okvir vrata hotelske sobe i prije nego što su gosti ušli morali su je potrgati što je bila garancija da je soba očišćena i da nitko drugi nije ulazio u sobu otkako je postavljena naljepnica.
No, danas klijenti žele dizajnirana fleksibilna rješenja koja omogućuju okruženje koje potiče zajedništvo, a s druge strane dopušta ljudima da po želji ostanu društveno distancirani. U tom slučaju, rješenje su komadi namještaja koji su lagani i pokretni kako bi se mogli prilagođavati broju ljudi.
Također, moramo razmišljati o implikacijama dizajna na ponašanje ljudi. Primjerice, tepih se često percipira kao mjesto gdje se skupljaju klice i bakterije pa su idealno rješenje otporni podovi, no i tu treba pripaziti jer su neki materijali opasni, kao primjerice, PVC vinil koji je štetan kako za okoliš tako i za zdravlje ljudi.