IP sigurnosna kamera nudi bezbroj prednosti u usporedbi s tradicionalnom analognom kamerom. IP sigurnosna kamera daje bolje slike, veću razlučivost i ima veću fleksibilnost od analognih kamera. I to je samo početak svih prednosti.
Budući da IP kamere pohranjuju slike koje snime na poslužitelju, korisnici mogu slati video slike e-poštom bilo kome u organizaciji radi daljnjih konzultacija. Sa starim analognim kamerama sigurnosno je osoblje bilo prisiljeno promatrati zaslon monitora kako bi utvrdilo da li se nešto događa. U takvim situacijama ne treba dugo da pažnja nestane kada se dugo vremena bez prestanka gleda u zaslon monitora, a to je definitivno faktor koji može ugroziti sigurnost.
Uz analitiku, IP sigurnosna kamera može se programirati da “pazi” na sumnjive aktivnosti. Primjerice, kamera na dovodu zraka može se programirati tako da prikazuje upozorenje i snima video samo kada je prostor oko ulaza poremećen. To ne samo da uklanja sate beskorisnih snimki i smanjuje potrebu za pohranom videa, već poboljšava produktivnost i budnost sigurnosnog osoblja.
Nije iznenađujuće da u velikoj organizaciji s mnogo objekata osiguravajuća društva često preferiraju, a u nekim slučajevima i zahtijevaju korištenje IP sigurnosnih kamera. Nije neuobičajeno niti da velike organizacije očekuju istu razinu sigurnosti u cijeloj tvrtki.
Ali prednosti koštaju. Jedna od najvećih briga koje mnogi menadžeri imaju je može li okosnica njihove mreže podnijeti veliko povećanje potrebne propusnosti. No mnogi menadžeri shvaćaju da operativne prednosti integriranog IP sustava mogu opravdati ulaganje kako bi se osiguralo da okosnica može podnijeti dodatnu širinu.
Druga briga je pohrana podataka. Za pohranu podataka sa svih komponenti sustava potrebni su veliki hard diskovi. No, kako se većina industrija okreće prema digitalnoj opremi, shvaćaju i potrebu za većim hard diskovima.
Kako količina podataka raste, menadžeri su počeli pohranjivati podatke na off-site lokacije kojima upravljaju tvrtke specijalizirane za pohranu podataka. Ova bi se taktika mogla činiti neprihvatljivom menadžerima koji su do sada koristili analogne sustave i koji zahtijevaju da se informacije čuvaju na licu mjesta.
Neki menadžeri su u početku bili jako oprezni u vezi s troškovima integriranog IP sustava, ali su postali manje zabrinuti zbog operativnih ušteda koje on može pružiti. Za novogradnju, sustavi općenito nisu toliko skupi kao što bi bili za renoviranje.
Kod nas, većina sustava instaliranih na terenu i dalje je analogna. No, očekuje se da će broj sustava koji koriste IP sigurnosne kamere brzo rasti, što dovodi do toga da neki stručnjaci predviđaju da će polovica instaliranih sustava koristiti IP sigurnosne kamere u roku od pet godina.